Učenci 4. razreda so v torek, 7. 5. 2024, obiskali Muzej na prostem pri Kartuziji Pleterje. Sprejel nas je skrbnik muzeja g. Simon Udvanc. V hiši, kriti s slamo, smo si ogledali črno kuhinjo. Gospodinja je zakurila kmečko peč in pokazala, kako so gospodinje kuhale nekoč s pomočjo lončenih loncev, lončenih skled, sklednika in burkel. Vohali smo dim, ki se je valil po prostoru in pričaral doživetje črne kuhinje. V sobi, ki se je imenovala »hiša«, smo se posedli ob topli peči in ob mizi. Ob zanimivem pripovedovanju smo podoživeli, kako so večere preživljale številčne kmečke družine. V hiši smo si ogledali še izbo za dekleta, stare predmete in pohištvo. Vsak učenec je zamesil in oblikoval svoj kruhek v obliki ptička. Kruhke smo pomazali z jajčnim rumenjakom in spekli v krušni peči. Z veliko slastjo smo jih pojedli. Nato smo spoznali delo lončarja, ki je bil v starih časih za tiste kraje značilen poklic. Učenci so izdelali vsak svojega glinenega pojočega petelinčka. Odnesli smo jih v šolo, kjer se bodo posušili, nato pa jih bomo spekli v peči. Po končani lončarski delavnici smo se igrali otroške igre iz preteklosti in tekmovali v metanju podkev na palico. Medtem je gospodinja spekla še slastno pogačo, ki smo jo pojedli še toplo.

G. Udvanc nas je popeljal do samostana Kartuzija Pleterje. Ogledali smo si obzidje samostana in se pogovorili o pomenu območja tišine ter načinu življenja in dela kartuzijanskih patrov. V gregorijanski cerkvi, ki je bila zgrajena leta 1406, smo poslušali petje menihov in tudi sami zapeli pesmi, ki smo se jih naučili v šoli.

Tehniški dan je bil zelo zanimiv, saj smo podoživeli življenje na kmetiji pred dvesto leti.

Fotografije si lahko ogledate tukaj: Fotogalerija

Mojca Starešinič in Nina Zoran s četrtošolci