Učenci 4. razreda so v četrtek, 4. 5. 2023, obiskali Muzej na prostem pri Kartuziji Pleterje. Sprejel nas je skrbnik muzeja g. Simon Udvanc. V hiši, kriti s slamo, smo si ogledali črno kuhinjo. Gospodinja je zakurila kmečko peč in pokazala, kako so gospodinje kuhale nekoč s pomočjo lončenih loncev, lončenih skled, sklednika in burkel. Vohali smo dim, ki se je valil po prostoru in pričaral doživetje črne kuhinje. V sobi, ki se je imenovala »hiša«, smo se posedli ob topli peči in ob mizi. Ob zanimivem pripovedovanju smo podoživeli, kako so večere preživljale številčne kmečke družine. V hiši smo si ogledali še izbo za dekleta, stare predmete in pohištvo. Vsak učenec je zamesil in oblikoval svoj kruhek v obliki ptička. Kruhke smo pomazali z jajčnim rumenjakom in spekli v krušni peči. Medtem, ko so se kruhki pekli, smo spoznali delo lončarja, ki je bil v starih časih za tiste kraje značilen poklic. Učenci so izdelali vsak svojega glinenega pojočega petelinčka. Odnesli smo jih v šolo, kjer se bodo posušili, nato pa jih bomo spekli v peči. Po končani delavnici so bili naši kruhki že pečeni in smo jih z veliko slastjo pojedli.

Nato nas je g. Udvanc popeljal do samostana Kartuzija Pleterje. Ogledali smo si obzidje samostana in se pogovorili o pomenu območja tišine ter načinu življenja in dela kartuzijanskih patrov. V gregorijanski cerkvi smo poslušali petje menihov in tudi sami zapeli pesmi, ki smo se jih naučili v šoli.

Tehniški dan je bil zelo zanimiv, saj smo podoživeli življenje na kmetiji pred dvestotimi leti.

Fotografije si lahko ogledate tukaj: https://photos.app.goo.gl/ayYQavuENsWN74i39

Mojca Starešinič in Patricija Štrbuncl Jalovec s četrtošolci